راه و ساختمان

2.8 میلیون مسکن روستایی غیر مقاوم در کشور داریم/وجود خانه‌های خالی از سکنه در روستاها

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه تعدادی از واحدهای مسکن روستایی در کشور خالی از سکنه هستند که بخشی از آنها فصلی است، گفت: در حال حاضر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن روستایی غیرمقاوم و ۶۰۰ هزار واحد کسری داریم.

14 ساعت پیش 18:50 - 30 دی 1395
تعداد مستأجران در کشور افزایش یافته است/بیشترین نرخ رشد قیمت مسکن مربوط به سال 86 است/بخش مسکن از این به بعد توجیه اقتصادی خواهد داشت

تحلیل‌گر بازار مسکن با بیان اینکه از سال 65 تا سال 90 مردم مستأجرتر شده‌اند، گفت: بیشترین نرخ رشد مسکن در 35 سال گذشته مربوط به سال 86 بوده و بازار مسکن در سال 96 از لحاظ خرید و فروش بهتر از سال 95 است و سال 97 بهتر از سال 96 خواهد بود.

16 ساعت پیش 16:55 - 30 دی 1395
بهره‌برداری از 5 پروژه ریلی کشور تا پایان سال

معاون ساخت و توسعه راه‌های کشور گفت: پنج پروژه راه‌آهن در استان‌های همدان، کرمانشاه، رشت، تبریز و ارومیه در حال ساخت است که تا پایان دولت از این پروژه‌ها بهره‌برداری می‌شود.

16 ساعت پیش 16:45 - 30 دی 1395
عقبایی:ریسک خرید مسکن در ایران بالا است

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان این‌که تابستان سال آینده بهار بازار مسکن است از اعمال فشار برخی قدرت‌ها برای عدم شفافیت در حوزه اطلاعات بخش مسکن انتقاد کرد و گفت: در اداره ثبت شمیرانات هر کاری یک قیمت دارد.

17 ساعت پیش 16:35 - 30 دی 1395
عقبایی:بهار بازار مسکن در تابستان ۹۶

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان این‌که تابستان سال آینده بهار بازار مسکن است از اعمال فشار برخی قدرت‌ها برای عدم شفافیت در حوزه اطلاعات بخش مسکن انتقاد کرد و گفت: در اداره ثبت شمیرانات هر کاری یک قیمت دارد.

17 ساعت پیش 16:20 - 30 دی 1395
یک سوم مردم ایران در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس برآوردها و مطالعات انجام شده، یک سوم مردم ایران در بافت‌های قدیمی و حاشیه شهرها زندگی می‌کنند.

17 ساعت پیش 16:15 - 30 دی 1395
فعالیت 17 شرکت کشتیرانی بین المللی پس از برجام در ایران

وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از برجام، شاهد حضور 17 شرکت کشتیرانی بین‌المللی در بنادر ایران هستیم که نقش به‌سزایی در رونق بنادر کشورمان به عهده داشته‌اند.

17 ساعت پیش 16:15 - 30 دی 1395
تمرکز وزارت راه و شهرسازی بر احیای بافت‌های تاریخی و فرسوده/ پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای احیای بافت‌های فرسوده

وزیر راه و شهرسازی از تمرکز این وزارتخانه بر احیای بافت‌های تاریخی و فرسوده و پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای احیای این بافت‌ها خبر داد.

17 ساعت پیش 16:10 - 30 دی 1395
ریسک خرید مسکن در ایران بالا است/بهار بازار مسکن در تابستان ۹۶

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه ضریب امنیت معاملات مسکن و ریسک خرید مسکن در ایران بالاست، گفت: برای اینکه بتوانیم ضریب امنیت معاملات را بالا ببریم و ریسک خرید مسکن را پایین بیاوریم باید دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با معاملات مسکن با مشاوران املاک لینک شوند.

18 ساعت پیش 15:35 - 30 دی 1395
مهندسان توافق غیرقانونی مالک و شهرداری را تایید نکنند/۸۹۰۰ میلیارد تومان درآمد شهرداری‌ها از فروش تراکم

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر این که ابلاغ اخلاق حرفه‌ای مهندسی یکی از بزرگترین دستاوردهای ما در دولت یازدهم بود، گفت: ۸۹۰۰ میلیارد تومان از منبع درآمد شهرداری‌ها از محل فروش تراکم و تغییر کاربری است که در این بین مهندسان در اصلاح منبع درآمد شهرداری‌ها نقش مهمی دارند.

21 ساعت پیش 12:25 - 30 دی 1395
ابعاد رکود ساختمانی در سال 94

دنیای اقتصاد: مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت ساخت‌و‌سازهای مسکونی در شهر تهران ‌و کل مناطق شهری کشور، ابعاد رکود ساختمانی در سال 94 را تشریح کرد.

1 روز پیش 01:00 - 30 دی 1395
دشواری‌های راه‌اندازی لیزینگ مسکن

دکتر سلمان خادم‌المله استاد دانشگاه

1 روز پیش 01:00 - 30 دی 1395
انصراف شهرداری از خرید اوین؟

رئیس سازمان زندان‌ها از احتمال منتفی شدن فروش زندان اوین به شهرداری تهران خبر داد و گفت: به رغم تعیین کارشناس، شهرداری تهران رغبتی برای خرید زندان اوین نداشت. به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها درخصوص آخرین وضعیت فروش زندان اوین به شهرداری تهران گفت: در ابتدای اجرای این تصمیم سازمان زندان‌ها و شهرداری تهران کارشناسانی مشخص کردند اما به رغم پیگیری کارشناسان، شهرداری رغبتی نشان نداد. از این رو عدم تمایل شهرداری تهران برای خرید زندان اوین را به ریاست قوه قضائیه منعکس کردیم. در حال حاضر هم ممکن است با سایر دستگاه‌ها یا نهادها از جمله مجموعه‌های دولتی که آنها هم متقاضی بودند، مذاکره کنیم که در صورت نهایی شدن این مساله نام آنها را اعلام می‌کنیم. او در خصوص لحاظ شدن انتقال ۲۰ زندان به خارج از شهرها در برنامه ششم توسعه، نیز گفت: امسال دو موضوع در برنامه ششم توسعه گنجانده شد که یکی از آنها بحث انتقال ۲۰ زندان به خارج از شهرها بود. رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه موضوع انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها از گذشته مطرح بوده است، اظهار کرد: باید بودجه متناسب با این هدف لحاظ شود. پیش از این هزینه انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها بین ۸ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان بود که البته این برآورد نیاز به بازنگری دارد.

1 روز پیش 01:00 - 30 دی 1395
5 ماموریت جدید نظام مهندسی ساختمان

دنیای اقتصاد: وزیر راه و شهرسازی 5 ماموریت جدید برای سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» عباس آخوندی، در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تاکید بر ضرورت به حداقل رسیدن مداخله دولت در فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های این سازمان گفت: «بازتعریف رابطه میان قانون نظام مهندسی ساختمان کشور و قانون نظام فنی و اجرایی کشور» یک اولویت اساسی برای فعالیت شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در دوره هفتم است.

1 روز پیش 01:00 - 30 دی 1395
سکوت تعطیلاتی مقابل آلودگی

دنیای اقتصاد: روز گذشته گردهمایی کارشناسی صاحب‌نظران حوزه آلودگی هوا با حضور برخی از مدیران شهری مرتبط با این حوزه برگزار شد. خبرنگار «دنیای اقتصاد» در این نشست موضوع بازتنظیم تقویم تعطیلات کشور و پیشنهاد تعطیلات پاییزی با هدف کاهش آلودگی هوا را که برابر مصوبه هیات دولت، امسال در دستور کار متولیان امر قرار گرفته و در حال بررسی است، پیگیری و پرسشی درباره سنجش تاثیر اجرای احتمالی این تصمیم در کنترل آلودگی هوا مطرح کرد، اما این پرسش توسط کارشناسان و مدیران حاضر در جلسه مسکوت ماند. تنها کسی که در این رابطه اظهارنظر کرد، محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران بود که اعتقاد داشت تعطیلی توامان مدارس و ادارات دولتی به‌صورت متوالی و منظم می‌تواند در کاهش آلودگی هوای پایتخت موثر باشد، اما در عین حال یک راه‌حل مقطعی به شمار می‌رود.

1 روز پیش 01:00 - 30 دی 1395
بدل لیزینگ در بازار مسکن

دنیای اقتصاد: خلأ تسهیلات لیزینگ مسکن، با اقدام برخی بانک‌ها در ارائه «وام دارای شرایط سخت بازپرداخت» برای بخشی از تقاضای خرید، پوشش داده شد. بدل لیزینگ، به شکل «وام بدون سقف ریالی اما تا 80 درصد ارزش ملک»، پرداخت می‌شود؛ به‌طوری‌که 15 درصد مبلغ تسهیلات باید در حساب مشتری تا پایان دوره 5 ساله بازپرداخت، بلوکه شود بدون آنکه به سپرده اجباری، سود تعلق گیرد. کارشناسان امیدوارند دستورالعمل جدید تاسیس شرکت‌های لیزینگ، به احیای لیزینگ مسکن - تسهیلات مورد نیاز سه دهک بازارساز - منجر شود. تعداد مشتریان لیزینگ، معادل حداقل 10 درصد معاملات مسکن است.

1 روز پیش 01:00 - 30 دی 1395
خلا لیزینگ در بازار مسکن

خلأ تسهیلات لیزینگ مسکن، با اقدام برخی بانک‌ها در ارائه «وام دارای شرایط سخت بازپرداخت» برای بخشی از تقاضای خرید، پوشش داده شد.

1 روز پیش 00:35 - 30 دی 1395
نشست بررسی استیضاح وزیر راه «10 بهمن‌» در کمیسیون عمران برگزار می‌شود/حضور آخوندی و متقاضیان استیضاح

رئیس کمیسیون عمران مجلس از برگزاری نشست بررسی استیضاح وزیر راه در روز شنبه دهم بهمن‌ماه در کمیسیون متبوعش خبر داد.

2 روز پیش 16:00 - 29 دی 1395
رئیس جامعه مهندسان و شهرسازان ایران اعلام کرد؛
رونق بازار با ساخت مسکن اجتماعی/لزوم تغییر نرخ عوارض بخش مسکن در شهرداری ها

ساخت مسکن اجتماعی اگر متناسب با فرهنگ داخلی باشد برای بازار مسکن یک محرک قوی است که نیازی هم به فراهم کردن امکانات زیربنایی همانند مسکن مهر ندارد. ساخت چنین مسکنی که با رغبت سرمایه گذارن خارجی همراه بوده است می تواند به خروج از رکود کمک کند.

2 روز پیش 15:40 - 29 دی 1395
رئیس جامعه مهندسان و شهرسازان ایران اعلام کرد؛
مسکن اجتماعی بازار مسکن را از رکود خارج می کند/لزوم تغییر نرخ عوارض بخش مسکن در شهرداری ها

ساخت مسکن اجتماعی اگر متناسب با فرهنگ داخلی باشد برای بازار مسکن یک محرک قوی است که نیازی هم به فراهم کردن امکانات زیربنایی همانند مسکن مهر ندارد. ساخت چنین مسکنی که با رغبت سرمایه گذارن خارجی همراه بوده است می تواند به خروج از رکود کمک کند.

2 روز پیش 15:35 - 29 دی 1395