تمدید مهلت ارسال تحلیل‌ها برای جشنواره تحلیل برتر تا پایان آبان‌ماه ۹۶


دیده بان بورس: جشنواره تحلیل برتر، به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و با موضوع «بررسی، تحلیل و پیش‌بینی قیمت‌های جهانی فلزات اساسی (روی، مس، فولاد)» در پاییز سال جاری برگزار می‌گردد.

اولویت موضوعی جشنواره بر صنایع فعال در بازار سرمایه متمرکز شده است تا با توجه به سهم بالای این صنایع در پرتفوی سرمایه گذاران، هم بتوان تصویر دقیقی از روند صنایع برای فعالان ترسیم کرد و هم در مجموع بتوان روند آتی شاخص‌های بازار را ارزیابی و پیش بینی کرد. بر همین اساس در کمیته علمی این جشنواره موضوعاتی همچون صنعت پتروشیمی، قیمت جهانی فلزات اساسی، قیمت جهانی سنگ آهن، صنعت خودرو در ایران، صنعت پالایشگاهی و پیش­بینی قیمت محصولات، صنعت بانکداری در ایران و پیش­بینی افق آتی آن و نرخ ارز به عنوان محورهای اصلی آن تعیین شد.

طبق تصمیم شورای سیاست گذاری جشنواره مقرر شد نخستین جشنواره تحلیل برتر که در پاییز سال جاری برگزار می گردد، با موضوع بررسی، تحلیل و پیش بینی قیمت های جهانی فلزات اساسی از جمله روی، مس و فولاد برگزار شود.

در حال حاضر صنعت فلزات اساسی یکی از باارزش ترین صنایع در بورس اوراق بهادار تهران محسوب می­شود. اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به این صنعت در بورس تهران داشته باشیم، به این صورت است که صنعت فلزات اساسی با 20 شرکت فعال به دو گروه تولیدات فلزی و نورد ریخته گری تقسیم می شود. در تاریخ 30 مهر 1396 صنعت فلزات اساسی با 431،752 میلیارد ریال و سهم 12.47 درصد از کل ارزش بازار به مبلغ 3،463،383 میلیارد ریال، رتبه دوم را در بین 327 شرکت به لحاظ ارزش بازار به خود اختصاص داده است. همچنین ارزش بازار صنعت فلزات اساسی نسبت به دوره مشابه 30 مهر 1395، 50 درصد افزایش داشته است. از طرف دیگر آخرین سود پیش بینی شده این شرکتها مبلغ 73،998 میلیارد ریال می باشد که بعد از صنعت محصولات شیمیایی دومین صنعت بزرگ بورسی به لحاظ سودآوری می باشد. به لحاظ حجم معاملات صنعت فلزات اساسی یکی از جذابترین صنایع است به طوری که در تاریخ 20/08/1396 حدود 14 درصد حجم معاملات را به خود اختصاص داده است.

طبیعی است هر اندازه که بینش و درک سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در زمینه تحلیل سهام افزایش یابد از رکودهای لحظه‌ای، رشد حبابی قیمت‌ها و واکنش‌های نابهنگام در معاملات جلوگیری می‌کند و نه تنها حرکت منطقی در سرمایه‌گذاران را تقویت می‌کند بلکه بازار را به سمت کارآیی بیشتر سوق خواهد داد. همچنین با توجه به حذف پیش بینی سود هر سهم در دستورالعمل جدید افشا و جایگزینی آن با گزارشی با عنوان گزارش تفسیری مدیریت نقش تحلیل گران بسیار اهمیت یافته، چراکه پس از اجرای این رویه تحلیل گران بازار سرمایه باید درباره تعیین میزان سودآوری آتی شرکتها و قابلیت اتکای اطلاعات ارائه شده ایفای وظیفه نمایند. لذا با ایجاد بازاری جدید برای این گروه در بازار سرمایه، می توانند با تحیل های دقیق و کارا به فعالیت خود تداوم بخشند.

با توجه به جایگاه تحیل گری در بازار سرمایه و با هدف تقویت این مقوله مهم، بورس اوراق بهادار تهران با کانون نهادهای سرمایه گذاری در این راستا همکاری می کند.

علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این مسابقه و کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران  مراجعه یا اینجا را کلیک نمایند.

2 هفته پیش 16:00 - 21 آبان 1396