مزیت خرده‌مالکی برای کاشت زعفران در مناطق کم‌آب/ ایجاد فعالیت‌ اقتصادی در روستا با تیم‌های توسعه‌ای و صندوق‌های خرد


دیده بان بورس: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از طریق مشارکت با یک نهاد بین‌المللی در ذیل اجرای پروژه ترسیب کربن از مزیت کاشت زعفران به صورت خرده‌مالکی در منطقه کم‌آب ابرکوه یزد در جهت مثبت استفاده کرده و این طرح را به زودی به شهرستان خاتم تسری خواهد داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طرح ترسیب کربن (مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی) با همکاری‌های مشترک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نمایندگی از دولت و برنامه عمران ملل متحد در ایران و صندوق جهانی محیط‌زیست از سال 2003 در منطقه حسین‌آباد شهرستان سربیشه خراسان جنوبی کلید خورده است.

این پروژه با سه هدف جهانی ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه‌ای، ملی مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و محلی توانمندسازی و بهبود اوضاع اقتصادی، اجتماعی جوامع محلی اجرا شده است.

مکانیسم اجرای این پروژه مبتنی بر بسیج جوامع محلی از طریق تشکیل گروه‌های توسعه روستایی و تقویت منابع محلی از طریق تشکیل صندوق‌های اعتباری خرد و تعاونی‌های توسعه پایدار روستایی است.

این پروژه در حال حاضر به 19 استان بیابانی کشور تسری یافته است.

در بازدید خبرنگاران از پروژه ترسیب کربن در شهرستان ابرکوه، محمدرضا آخوندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد بابیان مشخصات پروژه ترسیب کربن در یزد اظهار داشت: در روستای بدافت و شهرستان ابرکوه پروژه ترسیب کربن از سال 93 در 70 هزار هکتار زمین زراعی اجرا شده است.

وی بابیان اینکه در قالب این پروژه فعالیت‌های متعددی از جمله کاشت زعفران و فعالیت‌های اقتصادی دیگر از جمله تشکیل صندوق‌هایی با عضویت جوامع محلی یا نانوایی انجام شده و به‌زودی به شهرستان خاتم تسری خواهد یافت.

آخوندی بابیان اینکه در حال حاضر 5 هکتار در این محدوده زعفران‌کاری شده است، گفت: با روش‌های پیشین پیش‌بینی کاشت زعفران به طور متوسط از هر هکتار 5 کیلو سرگل زعفران برداشت می‌شد که با روش جدید در سال سوم و چهارم 15 کیلو در هکتار و در سال پنجم به 30 کیلو در هکتار برداشت زعفران می‌رسد.

همچنین اکبر سهرابی مشاور اشتغال‌زایی پروژه ترسیب کربن، سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری با تأکید بر اینکه در ایجاد فعالیت‌های اقتصادی در جوامع محلی از اطلاعات و تجربیات بومی‌ها بهره می‌بریم،‌ اظهار داشت: این اطلاعات توسط کارشناسان بررسی می‌شوند و پس از تعیین قابلیت بازارسازی به صورت پایلوت اجرا می‌شوند که اجرای پایلوت حاشیه‌ ضررهای آزمون و خطا را کاهش می‌دهد.

وی بابیان اینکه عمده مشکلات جوامع محلی که به مشاغل کشاورزی مشغول هستند، بهره‌وری پایین محصولات و فروش نرفتن محصولات است که با توجه به شرایط هر محل راهکارهایی برای جبران این نقیصه‌ها پیش‌بینی می‌شود و برای مثال در محدوده ابرکوه با توجه به بحران کم‌آبی، کشت زعفران به صورت خرده‌مالکی که نیاز کم به آب دارد، در دستورکار قرار گرفته است.

سهرابی تأکید کرد: خرده‌مالکی یک ظرفیت مناسب برای کشت زعفران است، زیرا کشت زعفران در حجم کلان سخت است و نیاز به ابزارهای مخصوص دارد.

مشاور اشتغال‌زایی پروژه ترسیب کربن خاطرنشان کرد: اجرای پروژه‌های این‌چنینی در جوامع روستایی دارای ویژگی‌های خاصی است ازجمله اینکه روش‌های مختلفی برای ترغیب و علاقمندسازی مردم این مناطق به طرح‌های جدید اجرا می‌شود. برای مثال در ابتدای اجرای پایلوت این طرح علاقه‌مندان زیادی وجود نداشت و برای سال نخست، این طرح در حدود 4 تا 5 هکتار به صورت ازمایشی اجرا شد و پس از آن‌که کشاورزان به نتیجه رسیدن این طرح رسیدند اکنون متقاضی اجرا شدند.

وی همچنین به پروژه‌های اقتصادی ذیل طرح ترسیب کربن به پرورش طیور و ایجاد نانوایی اشاره کرد و گفت: تمامی این طرح‌ها از طریق تیم‌های توسعه‌ای و صندوق‌های خرد محلی، تأمین اعتبار شدند.

انتهای پیام/آ

2 هفته پیش 14:00 - 14 آبان 1396