معادن در صدر تخریب منابع طبیعی/ برخی سازمان‌ها منابع طبیعی را دور می‌زنند


دیده بان بورس: مدیرکل حفاظت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: طی ۱۰ سال اخیر همه معادن قبل از بهره‌برداری موظف به استعلام از منابع طبیعی هستند، اما برخی با مطرح کردن موضوع در کمیسیون ماده ۲۴ مجوز می گیرند.

بهمن افراسیابی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که سیاست‌های این سازمان در مورد محدودیت برداشت از معادن که سبب تخریب جنگل‌ها می‌شود، در سال 96 چیست؟ این‌گونه پاسخ داد که سیاست‌های بهره‌برداری از معادن مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌شود اما این پیش‌شرط وجود دارد که قبل از بهره‌برداری از هر معدنی باید از سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی استعلام شود. در پاسخ به استعلام ما یک ضوابط فنی و معیارهای قانونی داریم. در برخی مکان‌ها بهره‌برداری از معدن ممنوع است که معمولاً بیشه‌زارها، مراتع و جنگل‌های ما هستند و یا مناطقی که ممکن است در معرض فرسایش قرار گرفته و بحرانی باشند.

خبرنگار فارس پرسید اما آنچه که در عمل دیده شده این است که بخش‌های زیادی از جنگل‌ها و منابع طبیعی ما به دلیل برداشت بی‌رویه از معادن،‌ آسیب دیده است. شما چه پاسخی برای این موضوع دارید که افراسیابی گفت: متأسفانه قبل از سال 86 برای برداشت از معادن ملزم به استعلام از ما نبوده‌اند که در مناطق جنگلی و مراتع درجه یک ما بهره‌برداری‌هایی انجام شده و خساراتی به بار آورده است. بعد از سال 86 تاکنون برای بهره‌برداری از 52 میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور از ما استعلام شده است که ما با 2.5 میلیون هکتار آن موافقت کرده‌ایم.

مدیرکل حفاظت از منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها در پاسخ به این سؤال که آیا در عمل بدون موافقت شما برداشتی از معادن در مناطق جنگلی انجام نمی‌شود نیز خاطرنشان کرد: متأسفانه یک جاهایی هست که افراد می‌توانند از ظرفیت آن به نفع خود استفاده کنند که به ضرر منابع طبیعی است. یک ماده 24 وجود دارد که در صورت مخالفت سازمان جنگل‌ها می‌توانند در قالب آن ماده به کمیسیونی ببرند که اعضای آن بیشتر تفکر معدنی دارند نه زیست‌محیطی. ولی طی دو سال گذشته که تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا کرده‌ایم، این موضوع کمتر شده است.

وی بیشترین عامل تخریب جنگل‌ها و مراتع را برداشت معادن دانست و افزود: در نهایت برداشت بیش از ظرفیت سرزمین مانند  معادن یا چرای بی‌رویه دام، فرسایش، آتش‌سوزی و تخریب جنگل‌ ازجمله عواملی است که به منابع طبیعی آسیب می‌زند.

انتهای پیام/

2 هفته پیش 13:00 - 14 آبان 1396