کشاورزی حفاظتی امسال در ۱.۷ میلیون هکتار زمین اجرا می‌شود


دیده بان بورس: مسئول کشاورزی حفاظتی معاونت امور زراعت گفت: برای سال زراعی ۹۷-۹۶ برنامه عملیات کشاورزی حفاظتی برای اجرا در سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی به استان‌ها ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فرزاد زلقی گفت: از ۱.۷ میلیون هکتار از اراضی برنامه ریزی شده، در ۹۰ درصد آن با استفاده از ماشین های کم خاک ورزی و در ۱۰ درصد دیگر با رعایت کلیه اصول عملیات کشاورزی حفاظتی انجام خواهد شد.

وی با بیان این که کشاورزی حفاظتی از اولویت های برنامه ششم توسعه است، اظهار داشت: در راستای افزایش حاصلخیزی خاک، دولت مکلف شده سالی ۵۰۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی انجام دهد.

زلقی تصریح کرد: در حال حاضر از ۱.۶ میلیون هکتار کشاورزی حفاظتی و کم خاک ورزی و بی خاک ورزی که در کشور اجرا شده ۶۰ درصد آن در اراضی دیم و ۴۰ درصد در اراضی آبی بوده است.

مسئول کشاورزی حفاظتی معاونت امور زراعت افزود: اراضی دیم شامل غلات و حبوبات و اراضی آبی شامل ۷۵ درصد گندم، ۵ درصد دانه های روغنی، و ۵ درصد گیاهان صنعتی می باشد.

وی کاهش هزینه های تولید به طور میانگین ۴۰۰ هزار تومان در هکتار و کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب را از مزایای کشاورزی حفاظتی عنوان کرد.

زلقی اذعان داشت: ما برای لایحه بودجه ۹۷ به منظور اجرای طرح کشاورزی حفاظتی ۱۸۰ میلیارد تومان به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد داده ایم و نظر این سازمان بیشتر بر تسهیلات ارزان قیمت برای تامین تجهیزات کشاورزی حفاظتی است.

انتهای پیام/ب

2 هفته پیش 11:00 - 10 آبان 1396