استفاده از جلبک‌ دریایی در کاهش هزینه تولید آبزیان/ در تولید جلبک و گیاهان آبزی سهم چندانی نداریم


دیده بان بورس: رئیس سازمان شیلات ایران گفت: از مجموع تولید ۲۲ میلیون تن جلبک و گیاهان آبزی در دنیا سهم چندانی نداریم، در حالی که با استفاده از این گیاهان می‌توانیم قیمت تمام شده تولید آبزیان را بسیار کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، حسن صالحی امروز در همایش گلبرگ و گیاهان آبزی که در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، به آمار تولید آبزیان در کشور اشاره کرد و گفت: مجموع تولید آبزیان یک میلیون و 90 هزار تن بوده که 45 درصد آن از محل آبزی‌پروری و 55 درصد بقیه از طریق صید دریاها و اقیانوس‌ها انجام شده است. 

رئیس سازمان شیلات به رشد اندک صید طی یک دهه گذشته در دریاها و اقیانوس‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: در کنار آن، آبزی‌پروری ما به طور متوسط در این سالها 6 تا 8 درصد رشد داشته است که البته در برخی محصولات مانند میگو این رقم بیشتر است. 

صالحی خاطرنشان کرد: وضعیت صید ایران به دلیل ذخایر ناشناخته دریای عمان و سهم بیشتری که از اقیانوس هند داریم، در مقایسه با سایر کشورهای دنیا مساعدتر است. 

وی این را هم گفت که در بین 35 کشور عضو کمیته تن‌ماهیان بعد از اندونزی مقام دوم را داریم، ولی از مجموع تولید 22 میلیون تن جلبک و گیاهان آبزی در دنیا سهم ما چندان زیاد نیست. 

معاون حجتی به اقدامات مناسب مرکز تحقیقات علوم شیلات برای تولید جلبک اشاره کرد و اظهار داشت: این مرکز با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات خوبی را انجام داده است، چرا که استفاده از گیاهان آبزی و جلبک‌ها در کاهش قیمت تمام شده و هزینه‌های سربار تولید محصولات آبزی بسیار مؤثر است. 

صالحی همچنین به وسعت سواحل کشور هم اشاره‌ای کرد و گفت: 5 هزار کیلومتر سواحل دریا و جزایر ماست که می‌تواند زمینه خوبی برای تولید جلبک و گیاهان آبزی باشد، مضاف بر آنکه با توجه جدی به گونه‌های بومی می‌توانیم با استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی و اطلاعات به روز، از این زمینه برای صادرات و ارزآوری غیرنفتی استفاده کنیم.

وی همچنین در پایان اظهار داشت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بسته‌بندی گیاهان و جلبک‌های آبزی برای در دسترس قرار گرفتن مردم و توزیع آن از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای باشیم، چرا که این نوع از گیاهان نقش به سزایی برای پیشگیری از بیماری‌های هزاره سوم دارند. 

انتهای پیام/ب

3 هفته پیش 14:00 - 08 آبان 1396