اگزون‌مبیل در زمان ریاست نامزد پست وزارت امور خارجه آمریکا با ایران روابط تجاری داشته است


دیده بان بورس: بر اساس اطلاعات کمیسیون مبادلات سهام آمریکا نامزد احتمالی پست وزارت امور خارجه این کشور در زمان ریاست بر اگزون‌مبیل با ایران روابط تجاری داشته است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از یو اس تودی، رکس تیرسون رئیس پیشین شرکت بزرگ نفتی اگزون‌مبیل آمریکا هم‌اکنون به‌عنوان نامزد احتمالی تصدی پست وزارت امورخارجه این کشور معرفی شده است. اطلاعات موجود از کمیسیون سهام و اوراق قرضه آمریکا نشان می‌دهد در زمان مسئولیت وی در اگزون‌مبیل این شرکت با ایران روابط تجاری داشته است. به نظر می‌رسد روابط وی با ایران در نشست او با سنای این کشور موردسوال قرار گیرد.

بر اساس اطلاعات موجود اگزون‌مبیل روابط خود را از طریق یک شرکت زیرمجموعه در اروپا و علی‌رغم تحریم‌های آمریکا مدیریت می‌کرده است.

بر همین اساس این شرکت بزرگ آمریکایی در سال‌های 2003، 2004 و 2005 از طریق شرکت اینفنیوم که 50 درصد از سهام آن را در اختیار دارد روابط تجاری خود با ایران را انجام می‌داده است.

اگزون‌مبیل اعلام کرده است: روابط این شرکت با ایران از طریق زیر‌مجموعه‌ اروپایی خود ناقض قوانین آمریکا نبوده است؛ چراکه این شرکت در اروپا واقع شده و تحریم‌های آمریکا نقض نشده است و هیچ فرد آمریکایی در این مبادلات حضور نداشته است. داده‌ها نشان می‌دهد در سال 2006 این شرکت 53.2 میلیون دلار با ایران تجارت کرده است.

انتهای پیام/م

10 ماه پیش 18:35 - 21 دی 1395