زادروز مهندس گلدن گیت، پل هزاره


دیده بان بورس: جوزف استراوس ( 16 مه 1870 - 9 ژانویه 1938)، مهندس آمریکایی و طراح پل معروف «گلدن گیت» در آمریکا است، پلی معلق که جزو شاهکارهای دانش مهندسی و فناوری مدرن در جهان محسوب می‌شود. استراوس که اصل و نسبی آلمانی داشت در اوهایو آمریکا به دنیا آمد و در دانشگاه سین‌ سیناتی درس خواند. پس از فارغ‌التحصیلی در یک شرکت تخصصی ساخت پل به نام راف مودجسکی استخدام شد اما پس از مدتی به دلیل عدم استقبال از پیشنهادهای مهندسی‌اش آن شرکت را ترک کرد و خودش یک شرکت بنیان گذاشت. سپس به شیکاگو رفت؛ جایی که انقلابی در صنعت پل‌سازی متحرک به وجود آورد و حدود 400 پل ساخت. از جمله پل‌های مشهوری که او ساخته می‌توان به:

 

- پل برن ساید (1926)

- پل لوئیس و کلارک (1930)

- پل گلدن گیت (1937)

اشاره کرد.

گلدن گیت، سانفرانسیسکو را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می‌کند. این پل روی تنگه گلدن گیت زده شده است و در فاصله سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۴ با طول 300/ 1 متر طولانی‌ترین پل معلق دنیا به حساب می‌آمد. پل گلدن گیت با هزینه ۳۵ میلیون دلار ظرف مدت ۴ سال در سانفرانسیسکو ساخته شد. ارتفاع این پل از سطح آب ۶۷ متر و وزن آن ۸۸۷ هزار تن است. دو برجی که در طول این پل ساخته شده‌اند ۲۲۷ متر ارتفاع دارند. ایروینگ مارو، مهندس معمار و مهندس چارلز آلتون الیس و لئون مویسیف از طراحان پل در اجرای این پروژه بزرگ مشارکت داشتند. ساخت این پل از ۵ ژانویه سال ۱۹۳۳ شروع شد و در آوریل ۱۹۳۷ به پایان رسید و در ۲۷ می ‌همان سال برای تردد عابران پیاده آزاد شد. این پل تنها راه خروجی سانفرانسیسکو به سمت شمال است و از ۶ مسیر مخصوص تردد وسایل نقلیه و دو مسیر محل عبور عابران پیاده در هر دو طرف تشکیل شده است. در اول سپتامبر سال ۲۰۰۲ عوارض تردد از روی این پل برای وسایل نقلیه موتوری از ۳ دلار به ۵ دلار افزایش یافت. دوچرخه، موتور و عابر پیاده از پرداخت عوارض معاف هستند.

محدودیت سرعت حرکت روی پل گلدن گیت در اول اکتبر سال ۱۹۸۳ از ۹۰ کیلومتر در ساعت به ۷۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافت. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز، معروف به نارنجی بین‌المللی است. این رنگ برای هماهنگی این پل با محیط اطراف خود و جلوه بیشتر آن در مه و غبار (که از شرایط آب و هوایی ویژه آن منطقه است) انتخاب شده است. این پل از نظر زیبایی‌شناسی و معماری در نوع خود منحصربه‌فرد است. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۱ انجمن مهندسان عمران آمریکا چند بنا را با نام «بناهای هزاره» معرفی کردند؛ این بناها عبارت بودند از کانال پاناما، ساختمان امپایر استیت و پل گلدن گیت. دیگر اینکه؛ مادر جوزف استراوس پیانیست بود و او از همان کودکی به هنر و ادبیات علاقه روزافزون یافت. او که از بزرگ‌ترین مهندسان پل‌سازی در قرن بیستم است در عین حال شاعر و محقق هم بوده است.

10 ماه پیش 02:09 - 20 دی 1395