برای هرمزگان هیچ محدودیت مالی در توسعه روش‌های نوین آبیاری وجود ندارد


دیده بان بورس: معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای هرمزگان هیچ محدودیت مالی در توسعه روش‌های نوین آبیاری وجود ندارد،‌ گفت: منابع اعتباری را برای هرمزگان به صورت "اپن" در اختیارشان قرار می‌دهیم.

علی مراد اکبری امروز در حاشیه گردهمایی مدیران آب و خاک کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: یکی از سیاست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید ارتقای بهره‌وری آب است که با توجه به وضعیت آب و تغییرات و نوساناتی که در 10-15 سال گذشته، دولت تدبیر کرد که از منابع آب بیشترین بهره‌وری را داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال جاری 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی و حدود 230 میلیارد تومان از بودجه عمومی و خوشبختانه روز گذشته 625 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه برای پروژه روش‌های نوین آبیاری در کشور ابلاغ و تخصیص داده شد.

اکبری تصریح کرد: هم‌اکنون بالغ بر 2500 میلیارد تومان منابع برای اجرای این روش در اختیار داریم که 200 میلیون دلار به استان‌ها تخصیص داده شده و اسناد خزانه در حال حاضر آماده است که استان‌ها منابع و صورت وضعیت و منابع اعتبار خود را ارسال کنند تا وزارت جهاد کشاورزی تخصیص‌های لازم را انجام دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر هیچ محدودیت مالی برای توسعه روش‌های نوین آبیاری در کشور نداریم و هرمزگان با توجه به اینکه با کمبود منابع آبی که روبروست بهره‌برداران در توسعه روش نوین آبیاری پیشرو هستند.

اکبری ادامه داد: در وزارت جهاد کشاورزی منابع اعتباری برای هرمزگان به صورت اپن در نظر گرفته شده است و هر چه توان جذب منابع را داشته باشند توسعه نوین آبیاری، توانایی، تجهیزات، خدمات مهندسی، نیروی انسانی برای انجام این کار در این استان فراهم است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌جاری 43 هزار هکتار از مزارع در کشور به روش آبیاری نوین مجهز شده‌اند، افزود: در حال حاضر 70 هزار هکتار در حال اجرا داریم و امسال برنامه هدف وزارت جهاد کشاورزی بالغ بر 200 هزار هکتار است که امیدواریم بتوانیم توسعه روش‌های نوین آبیاری را در این راستا داشته باشیم.

اکبری یادآور شد: برای رفع چالش آب در کشور باید ارتقای بهره‌وری آب را در کشور با روش‌های میکرو در باغبانی زراعت بالا ببریم.

 

این مقام مسئول اضافه کرد: در سال گذشته بیش از 25 هزار هکتار روش میکرو در تولید گندم داشته‌ایم که در سال جاری به 50 هزار هکتار می‌رسد و امسال در هرمزگان بیش از 5 هزار هکتار به روش میکرو تولید گندم را خواهیم داشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان اظهار داشت: 85 درصد کمک بلاعوض به کشاورزان در این خصوص می‌دهیم و منابعی که هم‌اکنون در اختیار داریم در هیچ زمان و مقطعی چه پیش از انقلاب و چه بعد انقلاب را در اختیار نداشته بودیم و به همین دلیل آمادگی داریم که بیش از 200 هزار هکتار تولید محصولات داشته باشیم.

وی از بهره‌برداران و مهندسین کشاورزی در این خصوص خواست تا جایی که ظرفیت‌های لازم در بخش کشاورزی ایجاد می‌کند روش‌های آبیاری نوین را توسعه دهند.

انتهای پیام/3264/چ30

10 ماه پیش 16:45 - 15 دی 1395