250 هزار هکتار در سال‌جاری به سامانه نوین آبیاری تجهیز می‌شوند


دیده بان بورس: مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری در کشور گفت: 250 هزار هکتار در سال‌جاری به سامانه نوین آبیاری تجهیز می‌شوند.

عباس زارع ظهر امروز در حاشیه گردهمایی مدیران آب و خاک کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: 8/7 میلیون هکتار از اراضی آبی در کشور وجود دارد که از این میزان 3/2 میلیون هکتار زیر شبکه‌های مدرن و 5/5 میلیون هکتار اراضی پایاب منابع آبی کوچک چشمه و آب‌های سطحی کوچک است.

وی ادامه داد: تاکنون یک میلیون و 540 هزار هکتار به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است.

زارع تصریح کرد: در سال‌ جاری و بر اساس برنامه اقتصاد مقاومتی سامانه نوین آبیاری یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که طبق برنامه‌ریزی انجام شده 250 هزار هکتار در سال 95 به سامانه نوین آبیاری تجهیز شود.

مجری طرح‌های سامانه آبیاری‌های نوین در کشور اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌جاری از صندوق توسعه ملی و خزانه اسلامی حدود 1800 میلیارد تومان در کشور برای سامانه‌های نوین آبیاری تامین اعتبار شده است.

زارع افزود: در سال‌جاری برای هر هکتار بالغ بر 10 میلیون تومان از طرف دولت سرمایه‌گذاری می‌شود که مابقی از خودیاری کشاورزان تامین شود.

وی تاکید کرد: با توجه به برنامه موجود به طور متوسط برای هر هکتار آبیاری موضعی 7/5 میلیون تومان پیش‌بینی شده که مابقی آن کشاورزان باید  تامین کنند و کشاورزان با توجه به منابع مالی با مشکلات زیادی روبه رو هستند.

زارع یادآور شد: اما با توجه به اثربخشی شیوه نوین آبیاری چه به لحاظ صرفه‌ءجویی که هر هکتار حدود 4 هزار و 400 متر مکعب صرفه‌جویی می‌شود و چه از لحاظ افزایش محصول که 400 درصد افزایش محصول دارد کشاورزان استقبال زیادی در این امر داشته‌اند.

مشاور وزیر جهاد گفت: اگر کشاورزان از سامانه‌های نوین آبیاری استفاده کنند قطعاً علاوه بر کاهش مصرف آب، بهره‌وری آب را هم به همراه خود خواهند داشت.

زارع افزود: عمدتاً سیاست وزارت جهاد کشاورزی این است که کشاورزان ایرانی به سمت آبیاری قطره‌ای و موضعی پیش بروند و آبیاری قطره‌ای هیچ محدودیتی ندارد، مخصوصاً استان هرمزگان که با کمبود آب روبرو است، باید روش‌های نوین آبیاری به ویژه آبیاری قطره‌ای را مدنظر خود قرار دهند که همین‌طور در این رابطه هرمزگان از استان‌های پیشرو کشور است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه اثربخشی این طرح که دارد هم 30 درصد صرفه‌جویی را در پی دارد و هم کاهش مصرف کود شیمیایی، سم و بذر را دارد و مناطقی که آب زیرزمینی را دارند 25 درصد مصرف انرژی هم شامل می‌شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: در قانون پیش‌بینی شده که 85 درصد در این روش دولت و 15 درصد کشاورزان سرمایه‌گذاری کنند که کشاورزان در این امر بیشتر از سهم خود مشارکت داشته‌اند.

وی اظهار داشت: سال گذشته طرح‌هایی که در سراسر کشور اجرا شد حدود 92 هزار هکتار بود و با توجه به اینکه اعتبار 1300 میلیارد تومان بود ولی 300 میلیارد تومان تخصیص معادل 22.5 درصد بیشتر نبود با این تخصیص کم 55 درصد عملکرد فیزیکی داشته‌ایم که به نسبت عملکرد 2 برابری را داشته‌ایم.

زارع گفت: از آبان ماه سال گذشته تا ماه قبل هیچ گونه تخصیصی به استان‌ها داده نشد و الان حدود یک ماه است که اعتبارات به سمت استان‌‌ها ارسال شده و از الان سیر صعودی عملکرد را از این تاریخ به بعد را خواهیم داشت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: پیش‌بینی ما بر اساس برنامه سال اقتصاد مقاومتی و هدفی که برنامه‌ریزی شده برای آبیاری تحت فشار حدود 250 هزار هکتار است که امیدواریم در سال جاری تحقق داشته باشد.

این مسئول اظهار داشت: با توجه به محدودیت آبی و نیاز به امنیت غذایی که مورد تاکید نظام است باید از آب موجود به نحو مطلوب استفاده نماییم و یکی از شیوه‌هایی که مزرعه را مدیریت می‌کند بهره‌وری آب را باید در دستور کار داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت اجرای سامانه‌های آبیاری در کشور به لحاظ فنی و اجرایی برای تولیدکنندگان، مشاورین، پیمانکاران حدود 400 هزار هکتار در سال است اما در اقتصاد مقاومتی با توجه به منابع اعتباری و یارانه پرداختی دولت به کشاورزان، 250 هزار هکتار در برنامه پیش‌بینی شده است، با پیش‌بینی اعتباری که برای امسال شده است، 250 هزار هکتار به تحقق می‌پیوندد.

زارع در پایان اضافه کرد: شیوه‌های آبیاری قطره‌ای و موضعی در دو سال گذشته هم در محصولات زراعی و هم در محصولات باغی از آن استفاده می‌شود و بهره‌برداران اولویت اول خود را تا جایی که شرایط فنی اجازه می‌دهد بر روی آبیاری موضعی و قطره‌ای داشته باشند و همزمان با اجرای آبیاری از بذر خوب هم استفاده کنند و در زمان کشت هم صرفه‌جویی لازم را داشته تا به ضریب امنیت غذایی در کشور افزوده شود.

انتهای پیام/3264/چ40

10 ماه پیش 16:45 - 15 دی 1395